PREAMBUŁA
Program TalentA (dalej - Program), zainicjowany przez międzynarodową firmę rolniczą Corteva Agriscience, będzie realizowany w Polsce w 2022 roku przez Lokalną Grupę Działania „ZIEMIA PRZEMYSKA”, zwaną dalej „Realizatorem”.
Program zapewnia organizację działań szkoleniowych dla kobiet związanych z rolnictwem. Zajęcia odbywały się będą w formie stacjonarnej, w terminach i miejscach wyznaczonych przez Realizatora. Dodatkowo, dla osób chętnych (spełniających warunki udziału w projekcie) zostanie stworzona możliwość udziału w formie on-line (zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie).
Cel Programu:
Podniesienie świadomości i zdolności kobiet wiejskich zaangażowanych w produkcję rolną w zakresie dostępu do finansowania i informacji, które pomogłyby im w rozwoju konkurencyjnego, wydajnego, kreatywnego biznesu, zapewniającego jego zrównoważony rozwój i pozytywną dynamikę zgodnie z rozwojem zrównoważonych praktyk i aktualnymi wymaganiami społeczności lokalnych i Uczestników Programu.
Zadania Programu:
- wyłonienie i uformowanie grupy kobiet zajmujących się produkcją rolną (dalej – Uczestników) oraz na podstawie Programu zapewnienie im dostępu do informacji i dostępu do dotacji na rozwój ich biznesu i korzyści społecznych;
- organizowanie i wdrażanie programu szkoleniowego dla Uczestników oraz stymulowanie ich rozwój rentownych mikroprojektów, które odpowiadają na bieżące potrzeby społeczności lokalnych i cele zrównoważonego rozwoju oraz mają na celu poprawę bezpieczeństwa żywnościowego społeczności i zaspokojenie odpowiednich potrzeb;
- promowanie realizacji najlepszych mikroprojektów poprzez zapewnienie wszystkim Uczestnikom wsparcia informacyjnego i doradczego w przygotowaniu projektów i zapewnieniu ich realizacji, a Laureatom - granty od fundatora konkursu;
- zapewnienie pokrycia przebiegu i wyników Programu;
- informowanie ogółu społeczeństwa i wszystkich zainteresowanych stron o podejściach i wynikach działań informacyjnych Corteva Agriscience, jej wysiłkach na rzecz wzmocnienia zdolności i pozycji kobiet w sektorze rolnym oraz podnoszenie świadomości społecznej w zakresie znajdowania i wspierania liderek w rolnictwie.
Działania projektowe:
W ramach projektu zostaną zorganizowane następujące działania:
- 1Szkolenia tematyczne:
W ramach tego zadania planuje się organizację 4 różnych szkoleń tematycznych. Celem realizowanym w ramach tego szkolenia jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie przepisów prawa oraz aktywizacja kobiet. - Możliwości pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych
- Aktywizacja mieszkańców oraz rozwój obszarów wiejskich
- Aspekty prawne prowadzenia działalności rolniczej
- Aktywizacja kobiet powiązanych z rolnictwem
- Upowszechnianie zasad zdrowego i racjonalnego żywienia rodziny a marnowanie żywności
- 2Szkolenia praktyczne (fryzjer, kosmetyczka, dietetyk, stylista):
W ramach tego zadania planuje się organizację 4 różnych szkoleń praktycznych. Dbanie o wizerunek świadczy o naszej pewności siebie, zorientowaniu na świat i kulturę, a takich ludzi poszukują firmy, w których niezbędny jest kontakt z klientem. Oceniani jesteśmy wszędzie i przez wszystkich. Osoby z obszarów wiejskich są często wycofane i nie zawsze mają możliwości skorzystania z usług specjalistów. Często tez nie wiedza albo nie zdają sobie sprawy z faktu, jak wygląd i styl życia wpływa na nasze życie zawodowe i społeczne. Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych na rynku pracy oraz aktywizacja kobiet i podniesienie poziomu ich oceny, a także zachęcenie do ustawicznego rozwoju. Dzięki pomocy specjalistów Panie dowiedzą się, że nie potrzeba dużych nakładów finansowych, aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd, a w kwestii ubioru nie chodzi tylko o metkę. Nawet najlepsza marka nie prezentuje się dobrze jeśli nie wiemy jak jej użyć i jak ją dostosować do naszego stylu. Takiego typu szkolenia są bardzo rzadko organizowane, a mogą mieć ogromny wpływ na życie zawodowe i społeczne. - 3Wyjazd szkoleniowy 2 dni (koszty noclegu, transportu, wyżywienia, zwiedzania/warsztatów):
Zaplanowany wyjazd studyjny będzie formą szkolenia zorganizowaną w terenie. Podczas wyjazdu uczestnicy będę możliwością poznania tzw. dobrych praktyk, czyli projektów zrealizowanych z dofinansowaniem ze źródeł zewnętrznych. Dodatkowo zostaną pokazane przykłady możliwości wykorzystania walorów turystycznych, rekreacyjnych czy produktów lokalnych do celów komercyjnych (zarobkowych) oraz promocyjnych (działań promujących obszar zarówno w kraju, jak i za granicą). Poznanie działań zrealizowanych przez innych przedsiębiorców, rolników czy społeczników może stanowić wzorzec i punkt odniesienia dla rozwijania i wdrażania podobnych rozwiązań przez uczestników projektu na swoich obszarach. Największą barierą w realizacji nowych działań czy inwestycji jest obawa, czy podołają wykonaniu zadania oraz niewiedza i brak wiary w siebie. Pokazanie uczestnikom przykładów tzw. Dobrych praktyk ma być dla nich motywacją i potwierdzeniem, że warto korzystać z możliwości, które pojawiają się przed nami.
Główne kierunki szkolenia obejmowały będą:
Granty w ramach projektu TalentA 2022
W ramach projektu zostanie ogłoszony konkurs, w ramach którego uczestnicy będą mogli przygotować propozycje tzw. grantów, które chcieliby zrealizować w swojej społeczności. Celem tego działania będzie zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnej w życie publiczne przez poprawę samoorganizacji społecznej, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym oraz poprawa i wzmocnienie kobiet związanych z rolnictwem.
Planuje się wybór trzech dotacji do realizacji. Środki finansowe przyznane odpowiednio na realizację tych operacji wyniosą:
W celu wyboru operacji zostanie wybrana RADA EKSPERTÓW, składająca się z 5 osób, w tym: członek zarządu LGD, pracownik biura LGD, przedstawiciel lokalnego samorządu, przedstawiciel partnera projektu CORTEVA (jeżeli będzie taka możliwość).